CZYM JEST WIRUS PARWOWIROZY (PSIEGO TYFUSU)?

Szczegóły ogłoszenia

CZYM JEST WIRUS PARWOWIROZY (PSIEGO TYFUSU)?
Czynnikiem zakaźnym jest psi parwowirus typu 2. Wyróżniamy kilka podtypów tego wirusa, które wywołują parwowirozę: CPV2a, CPV2b oraz odnotowany w ostatnich latach szczep CPV2c. Wirus ten jest niebezpieczny dla wszystkich psów, ale im młodsze zwierzęta, tym cięższy przebieg choroby i wyższa śmiertelność. Wykazano, że niektóre rasy są na niego bardziej wrażliwe, co oznacza, że przebieg choroby u nich jest zdecydowanie cięższy. Rasy te to: rottweiler, labrador retriever, amerykański pitbulterier, owczarek niemiecki i doberman.
Parwowirus ze względu na swoją budowę jest oporny na działanie czynników zewnętrznych. W kale, w sprzyjających warunkach może przetrwać 6 miesięcy, a nawet dłużej. Dlatego tak ważna jest regularna dezynfekcja odpowiednimi środkami klatek i miejsc, gdzie przebywają chore szczenięta, właściwa higiena oraz zmienianie obuwia i ubrań w przypadku osób mających kontakt z psami chorymi na parwowirozę.

PARWOWIROZA – OBJAWY CHOROBY
Choroba ta rozwija się dość szybko, bo najczęściej w przeciągu 5-12 dni od zarażenia. Pies zaraża się per os, czyli drogą doustną. Chory wydala wirusa wraz z kałem. Obliczono, że w 1 g kału zarażonego zwierzęcia może znajdować się nawet miliard wirusów. Tak więc transmisja tego zarazka jest bardzo łatwa wśród szczeniaków, w szczególności gdy zasady czystości nie są do końca przestrzegane. Warto tu wspomnieć o osobnikach bezobjawowo rozsiewających parwowirozę, czyli psach dorosłych, u których przebieg choroby jest zdecydowanie łagodniejszy. Wektorami wirusa mogą być także: personel medyczny, opiekunowie, a nawet gryzonie czy zdrowe, odporne na chorobę czworonogi. Wirus po dostaniu się do organizmu krąży we krwi i atakuje szybko dzielące się komórki – głównie komórki szpiku kostnego oraz nabłonka krypt jelitowych.
Psi tyfus to choroba, która może przebiegać nadostro – wówczas zgon pacjenta następuje nawet w przeciągu 24 godzin. Najczęściej jednak parwowiroza ma przebieg ostry, rzadziej podkliniczny (u starszych psów). Objawy parwowirozy występują przede wszystkim ze strony układu pokarmowego. Należą do nich: krwiste, wodniste biegunki o charakterystycznym zapachu, nawracające wymioty, bardzo szybko postępujące odwodnienie. Pies nie je, nie pije, jest apatyczny, niekiedy gorączkuje. Choroba postępuje bardzo szybko, z godziny na godzinę stan psa znacznie się pogarsza.
Możesz pomóc.jezeli chcesz zbiórka pomocy jest dobrowolna na konto;
39 1160 2202 0000 0002 6684 4677
w Tytule: URWIS

Skontaktuj się z ogłoszeniodawcą

Telefon: 510... 510100818Pokaż numer

Dopuszczalne typy plików: jpg, jpeg, png, doc, pdf, gif, zip, rar, tar, html, swf, txt, xls, docx, xlsx, odt
Maksymalny rozmiar pliku to 2 MB
Poleć ogłoszenie znajomym:

bezpieczeństwoZasady zachowania bezpieczeństwa podczas transakcji

  • Najlepiej jeśli to możliwe, spotkaj się osobiście z drugą stroną transakcji
  • Sprawdź przedmiot przed dokonaniem zapłaty. Nie wysyłaj płatnych sms-ów. Bądź szczególnie ostrożny w przypadku kontaktów z zagranicy!!!
  • Nie płać z góry, ale płać osobiście. Nie udostępniaj swoich danych osobowych lub bankowych.
Do góry