Wykusz w domu jednorodzinnym. Co to jest? Jak go zaaranżować?

2021-01-14

Co to jest wykusz?

Wykusz jest to element architektoniczny wystający przed lico budynku. W tradycyjnym ujęciu mianem wykusza określa się tylko takie konstrukcje na wyższych kondygnacjach, natomiast na parterze nie miały one swojej własnej nazwy, natomiast we współczesnych projektach głównie ze względów funkcjonalnych wykuszem nazywa się każdy element bryły wystający poza lico, również na poziomie gruntu.
Wykusze mają swoje źródło w architekturze wschodniej, ale ich formy i aranżacja stały się na tyle różnorodne, że dziś nie budzą zdziwienia w żadnym, nawet prostym w swoich założeniach projekcie.

Po co tworzyć wykusz?

Wykusz znakomicie przełamuje monotonię bryły od zewnątrz i od środka. Dawniej był traktowany jako element ozdobny, dziś ciężar zdecydowanie położony jest na funkcjonalność, która pozostaje jednak na swój sposób niedookreślona. To, jakie będzie znaczenie wykuszu, zależy w głównej mierze od jego aranżacji.
Wykusz pozwala na zwiększenie przestrzeni użytkowej i wygospodarowanie niewielkiej ilości dodatkowego miejsca i daje możliwości aranżacyjne, których nie jest w stanie zapewnić żadne inne rozwiązanie. Jest to więc i sposób na wyróżnienie się, i sposób podniesienia funkcjonalności domu jednorodzinnego.

Jak zaaranżować wykusz w domu jednorodzinnym?
 
  •  Siedzisko lub sypialnia
Wykusze z racji wystawienia poza główny obrys, są świetnym miejscem, w którym można wstawić kanapę lub niewielkie łóżko. W pierwszym przypadku ich zaletą okazuje się naprawdę dobry widok na cały pokój, dzięki czemu można z kanapy ustawionej w wykuszu oglądać telewizję lub sięgnąć do ławy kawowej. W przypadku łóżka natomiast atutem może być wykorzystanie okien, które sprawiają, że miejsce to staje się nieco bardziej romantyczne i niepowtarzalne niż po prostu sypialnia w małym i ciemnym pokoju.
  
  • Kącik kwiatowy
Wykusz, jeśli jest odpowiednio duży i daje możliwość założenia okien, może stać się czymś w rodzaju kieszonkowej palmiarni. Kieszonkowej, ponieważ żaden z jego wymiarów nie jest duży, ale wystawa na zewnątrz pozwala złapać więcej światła, więc wielu inwestorów właśnie w wykuszach urządza swoje zielone kąciki relaksu.
 
  • Mini-galeria
Wykusze kojarzą się z prestiżem i luksusem, więc świetnie sprawdzają się jako domowe minigalerie albo kąciki biurowe z ciężkim, drewnianym biurkiem lub sekretarzykiem. Wykusz w nowoczesnych projektach zawsze wygląda jak rozwiązanie ciut z poprzedniej epoki – bodajże jedyne, które warto zachować z racji jego charakteru. Dlatego też zastosowania często są bardzo klasyczne.
 
  • Jadalnia
Jasny, dobrze oświetlony wykusz to także świetne miejsce na urządzenie jadalni. Będzie ona raczej niewielka, bo i dostępna powierzchnia nie jest olbrzymia, ale znów – jeśli mowa o dobrze oświetlonych wykuszach, będzie to bardzo atrakcyjna odmiana w stosunku do często dość ciasnych jadalni będących niemal elementem salonu, kuchni czy wręcz korytarza.
 
  • Kącik czytelniczy
To także aranżacja w miarę klasyczna. Sam regał z książkami oczywiście najczęściej znajdzie się poza wykuszem, natomiast wygodny fotel, stolik kawowy czy nawet mniejszy ekspres do kawy będą w tym miejscu świetnie wyglądały i ukonstytuują wspaniałe miejsce do wypoczynku przy lekturze.

Aranżacje nietypowe i bardziej kontrowersyjne

Do aranżacji wyżej raczej nikt nie będzie szukał kontrargumentów. Są klasyczne, proste i na swój sposób oczywiste. Ale można też zaproponować zastosowania mniej oczywiste, które będą budziły pewnie większą dyskusję, ale za to mogą okazać się strzałem w dziesiątkę pod względem funkcjonalnym.
 
  • Kącik warsztatowy: każdy, kto chciałby mieć miejsce do naprawiania mechaniki rowerowej, zegarków czy elektroniki, doceni dostępność dziennego światła i swego rodzaju kameralny charakter wykusza. 
  • Wykusz bez okien będzie świetnie nadawał się wprost do zabudowy: pozwoli oszczędzić miejsce w pokoju, a jednocześnie sprawi, że w całej aranżacji zajdzie charakterystyczna dla nowoczesnego wnętrza zmiana.
  • W niektórych nowoczesnych projektach wykusz pozostaje praktycznie niezaaranżowany. Całość jego wykorzystania stanowi na przykład wykończenie stiukiem albo farbą z efektem rdzy – chodzi tylko o podkreślenie niezwykłego charakteru i stworzenie możliwości podejścia do okna i wyjrzenia na ogród, kiedy jest zbyt chłodno, żeby do niego wyjść.
Do góry