Projekt domu – z katalogu czy indywidualny? Wady i zalety

2021-04-16

Projekty gotowe czy indywidualne – co częściej wybierają inwestorzy?
 
Choć projekty indywidualne wykonuje się według upodobań inwestorów, wciąż popularniejszą opcją są gotowe projekty domów. Dlaczego tak się dzieje? Najprostszą odpowiedzią jest cena. Projekty gotowe są o wiele tańsze od tych indywidualnych. Drugim powodem jest wygoda oraz szybkość. Projekty gotowe dostępne są „od ręki”. Zamawiamy je online, kurier przynosi je do domu, a my możemy niezwłocznie ruszać z całym procesem. W przypadku projektów indywidualnych, proces projektowania jest dłuższy, może ciągnąć się nawet miesiącami! Nie każdy ma na to czas oraz chęci. Trzecim powodem jest stawianie na sprawdzone opcje. Projekty katalogowe to coś, do czego możemy mieć całkowite zaufanie. Inwestorzy często dzielą się zdjęciami realizowanych projektów, dlatego łatwo można dotrzeć do informacji i fotografii, o naszym wymarzonym projekcie. Dodatkowo, projekty katalogowe dzięki wizualizacjom, pozwalają łatwiej wyobrazić sobie kształt przyszłego domu.
 
Projekty dostępne są w wielu wariantach. Na rynku znajdziemy kilkanaście tysięcy propozycji, co sprawia, że każdy, nawet najbardziej wymagający inwestor, może znaleźć coś dla siebie. Szukając odpowiedniego, rodzinnego rozwiązania, warto sprawdzić projekty domów Domy w Stylu. Pracownia proponuje projekty domów zróżnicowanych pod względem wielkości, ilości kondygnacji, stylu zabudowy czy technologii wykonania.
 
Zalety projektów gotowych
 
Jakie są największe plusy gotowych projektów domów? Wspomniana już szybkość realizacji przemawia na korzyść tego rozwiązania. Zaletą są również propozycje aranżacji, które mogą sprawić, że przekonamy się lub zniechęcimy do danej opcji. Projekty często dostępne są w wielu wariantach (np. z garażem, wiatą czy piwnicą) oraz w wersji lustrzanego odbicia. Dzięki temu możemy dopasować budynek względem stron świata.
 
W projektach gotowych można dokonywać zmian na etapie adaptacji. Możliwość sprawdzenia w internecie opinii o danym projekcie jest nie tylko plusem podczas weryfikowania, czy projekt równie dobrze prezentuje się na żywo, ale może pomóc również w skonsultowaniu kosztów, zarówno na etapie budowy, jak i tych związanych z eksploatacją.
 
Jedną z najważniejszych zalet gotowego projektu domu jest niska cena oraz pakiet darmowych dodatków, np. darmowa zgoda na wprowadzanie zmian. Inwestorzy bardzo sobie cenią taką możliwość, ponieważ generuje ona kolejne oszczędności.

Zalety projektów indywidualnych
 
Jakie są zalety projektów indywidualnych? Taki dom jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Projekt nie wymaga adaptacji do działki – od początku jest projektowany docelowo do posiadanej ziemi. Spełnia też wszystkie oczekiwania domowników, co do nawet najbardziej szczegółowych kwestii.
 
Możliwe, że mamy niewielką i nieregularną działkę (np. trudną pod względem ukształtowania terenu). Wybierając projekt indywidualny mamy pewność, że sprawdzi się on na trudniejszym gruncie. Mamy też dowolność w wyborze technologii budowy, a inwestor będzie miał kontrolę nad pracami i wyborami: stylem budynku, materiałami czy nawet detalami.
 
Wady projektów gotowych
 
Choć jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety, nie możemy zapomnieć o wadach. Do minusów projektów gotowych należy konieczność wykonania adaptacji projektu domu do działki, duży wybór projektów utrudnia znalezienie idealnego rozwiązania, a poważniejsze zmiany ingerujące w konstrukcję budynku mogą być kosztowne. Niektórym może przeszkadzać świadomość, że inni inwestorzy budują identyczny dom (a więc nasz budynek nie jest jedyny w swoim rodzaju).
 
Wady projektów indywidualnych
 
Do wad projektów indywidualnych należy wysoka cena, to zazwyczaj od 2 do 5% wartości całej budowy (przeciętnie koło 100 zł za każdy m2 powierzchni użytkowej). Również długi proces projektowania jest niewątpliwą wadą. Do listy trzeba dopisać ryzyko trafienia na złego projektanta, który nie posiada odpowiednich kompetencji (dlatego najlepiej wybrać kogoś z polecenia). Nie ma też możliwości sprawdzenia opinii o konkretnym projekcie, a dodatkowe opracowania do dokumentacji są odpłatne.
Do góry