Projekt domu a układ pomieszczeń – jaki wybrać?

2021-02-15

Odpowiednie usytuowanie domu względem stron świata przyniesie wiele korzyści. To nie tylko zapewnienie codziennego komfortu, ale również możliwość jak najlepszego wykorzystywania energii słonecznej.

Wjazd na działkę w projekcie domu

Mówiąc o projektowaniu domów względem stron świata na samym początku musimy ustalić, z jakiej strony znajduje się wjazd na działkę – od tego zależy układ pomieszczeń. Najlepsze są naturalne działki z wjazdem od północy, gdzie umieszcza się wejście, kuchnię oraz garaż, a po drugiej stronie ogród oraz salon. Wjazd od północy zapewnia największe zyski energii ze słońca, dzięki czemu salon jest naturalnie dogrzewany. Jeżeli nie uda nam się znaleźć takiej działki – nic straconego. Istnieje wiele sposób projektowania domów tak, aby maksymalnie wykorzystać walory naturalnej energii słonecznej.

Szukając domu ze sprawdzonym i popularnym układem pomieszczeń warto zwrócić uwagę na projekty domów Domplan. Powstają one przy użyciu nowoczesnego, licencjonowanego oprogramowania, które pozwala uniknąć błędów projektowych i zaplanować dom z dbałością o proporcje, detal oraz funkcjonalność. W ofercie znajdują się domy eleganckie, klasyczne i nowoczesne. Cechuje je również podział na 3 strefy: dzienną, nocną oraz gospodarczą.

Strefa dzienna domu po stronie południowej

Strona południowa jest najlepsza dla pomieszczeń, w których spędzamy w ciągu dnia najwięcej czasu. Jakie to pomieszczenia? Na pewno salon, jadalnia, pokoje dziecięce czy gabinet.

Umieszczając wymienione pomieszczenia po tej konkretnej stronie można optymalnie wykorzystać naturalną energię słoneczną. Jak? Dzięki pasywnemu zyskowi energetycznemu, wynikającemu z usytuowania domu względem stron świata. Salon z dużymi przeszkleniami od południa może naturalnie pozyskiwać energię słoneczną dzięki wspomnianym przeszkleniom, co w budownictwie nazywa się pasywnymi zyskami solarnymi. Szacowane ograniczenie zużycia energii przy takim rozwiązaniu wynosi 5%. 

Co ze stroną południową w projekcie domu?

Po stronie południowej jest najmniej naturalnego światła w ciągu dnia, dlatego poleca się zaplanować tam pomieszczenia, które nie wymagają wiele ogrzewania. Są to m.in. pomieszczenia gospodarcze, garaże czy sypialnie. Na północnej elewacji nie radzi się budować dużych okien, ponieważ uciekać przez nie będzie w zimie energia (jeżeli nie są dogrzewane przez słońce). Północną część domu ochronimy przed wychładzaniem dzięki wysokim krzewom lub drzewom – w ogrodzie staną się naturalną ochroną termiczną.

Wschodnia i zachodnia strona projektu domu – co powinno się tam znaleźć?

Strona wschodnia i zachodnia to dość korzystne lokacje, jeśli chodzi o pomieszczenia, które są często użytkowane przez mieszkańców. Pokoje, które się tam znajdują można nazwać pewnego rodzaju wyśrodkowaniem, a nawet kompromisem między południową a północną stroną projektu domu. To idealne miejsce np. na pokój dla młodszych dzieci czy gabinet. Niektórzy lubią w tej części domu umieścić swoją sypialnię.

Projekt domów na trudne działki – wjazd od południa

A jak zaplanować układ domu z wjazdem od południa? Nikt nie chce salonu od strony ulicy, chcemy mieć widok na własny ogród, zamiast na płot oraz przechodzących ludzi. Odpowiednie projekty domów mają wejście od wschodu. W niektórych rozwiązaniach występują też duże przeszklenia po stronie zachodniej strefy dziennej lub wschodniej, a na stronie południowej zaplanowane są małe okna (czasem całkowicie się z nich rezygnuje). W takim układzie salon i taras zaplanowane są po jednym z boków budynku (na wschodzie lub zachodzie), co jest najlepszym rozwiązaniem problemu działki z wjazdem południowym.

Ciekawą opcją jest również zaprojektowanie ogrodu zimowego po stronie południowej. Taka opcja sprawia, że czerpiemy zyski z energii słonecznej, ale jednocześnie mamy zapewnioną prywatność w strefie dziennej.
Do góry