OC – z czego wynika cena polisy?

2021-01-22

Wysokie odszkodowanie przy likwidacji szkody – to możliwe!
Zanim przejdziemy do omówienia elementów wpływających na cenę OC, warto zastanowić się na tym, w jaki sposób uzyskać możliwie najwyższe odszkodowanie przy likwidacji szkody z OC. W tym wypadku wiele zależy nie tylko od Ciebie, ale również od ubezpieczyciela. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat tego, co możesz zrobić, by nie być stratnym finansowo po kolizji, sprawdź na stronie: https://najtaniejuagenta.pl/likwidacja-szkody-oc-otrzymac-wysokie-odszkodowanie/

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Wiek kierowcy oraz jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów
Ten element jest zasadniczy przy kalkulacji wysokości składki OC. Ubezpieczyciele zdają sobie sprawę z faktu, że to właśnie najmłodsi kierowcy powodują większość wypadków oraz kolizji. Właśnie z tego powodu osoby, które dopiero odebrały swoje prawo jazdy, nie mogą liczyć na atrakcyjne ceny. Z kolei starsi kierowcy mają do dyspozycji już o wiele korzystniejsze oferty.

Stan cywilny
Ubezpieczyciele uważają, że osoby będące w zalegalizowanych związkach są skore do mniejszego ryzyka na drodze niż panny i kawalerowie. Z tego powodu ta pierwsza grupa może liczyć na lepsze ceny.

Dzietność
W tym wypadku zasada jest prosta – kierowcy z dziećmi o wiele rzadziej szarżują na drodze i ryzykują bezpieczeństwem swoich bliskich. Potwierdzają to przede wszystkim kroniki policyjne. Jeśli jesteś rodzicem, to możesz być pewny, że wpłynie to pozytywnie na wysokość składki Twojego OC.

Miejsce zamieszkania
Ubezpieczyciele korzystają z ogólnodostępnych informacji na temat wypadków w skali kraju. Na tej podstawie przygotowywana jest „mapa ryzyka”. Musisz bowiem wiedzieć, że są części kraju, gdzie częściej dochodzi do kolizji oraz takie, w których jest ich nieco mniej. Duże znaczenie ma również wielkość miejscowości, w której mieszka kierowca. Duże miasto to większe ryzyko wypadku, z kolei w małym ośrodku nieco trudniej o wypadek ze względu na mniejszy ruch.

Marka i model samochodu
Od lat są marki, które wzbudzają czujność ubezpieczycieli. Najlepszym przykładem jest BWM, którego właściciele płacą największe składki w skali kraju. Wynika to z kronik wypadków. Z kolei kierowcy w pojazdach marki Skoda, Toyota i Fiat są uważani przez ubezpieczycieli za tych najbardziej zrównoważonych na drodze i mogą cieszyć się niższymi cenami.

Pojemność silnika
Pojazdy napędzane silnikami o pojemności 3 l i więcej są o wiele kosztowniejsze w ubezpieczeniu niż samochody z silnikami 1.0. Wynika to z faktu, że im większy silnik, tym wyższa prędkość a co za tym idzie większe ryzyko wypadku.

Przebieg
W tym wypadku praktyka jest jasna – mniejszy przebieg, niższa cena. W końcu auto, które przejechało 200 000 km jest bardziej narażone na usterkę, niż pojazd z salonu. Ubezpieczyciele bardzo poważnie biorą pod uwagę ten aspekt.
Podsumowanie
Jak widzisz, istnieje wiele elementów, które wpływają na cenę Twojego ubezpieczenia OC. Jeśli zależy Ci na znalezieniu najkorzystniejszej oferty, sprawdź: https://najtaniejuagenta.pl/ i dowiedz się więcej o porównywarkach ubezpieczeń OC i AC. Pamiętaj, że nie jesteś skazany na wysokie ceny. Ważne jednak jest to, by dobrze sprawdzić wszystkie możliwości. Tylko wtedy wybór przyniesie korzyści.
Do góry