Jak ubrać się do miasta zimą?

2020-11-30

Odpowiednio do temperatury.
To oczywiste, że inaczej należy się ubrać, gdy na dworze temperatura wynosi +5 stopni, a inaczej, gdy jest to pięć stopni poniżej zera. Nawet w mieście warto zaopatrzyć się w porządne buty trekkingowe damskie i płaszcz puchowy. Najlepiej wybierać ubrania z membraną, która zapewni odpowiedni poziom oddychalności i wodoodporności. Dzięki temu kurtka, czy obuwie nie będą przeciekały, a nadmiar wilgoci (np. potu) zostanie w pełni odprowadzony na zewnątrz, co z kolei zapobiegnie zapoceniu się i wyeliminuje ryzyko przeziębienia.
Komfort cieplny zimą to ważna sprawa. Dobrym rozwiązaniem jest stawianie na odzież wykonaną z naturalnych materiałów. Może być to na przykład skóra, wełna merynosów, puch kaczy, moher, kaszmir, jedwab lub bawełna. W przypadku tej ostatniej należy jednak być ostrożnym, ponieważ bawełna łatwo nasiąka wodą i długo ją magazynuje. Oznacza to, że bawełniane koszulki są jak najbardziej w porządku, ale okrycia wierzchnie uszyte z tej tkaniny nie będą już właściwym rozwiązaniem w miesiącach jesiennych i zimowych.

Ochrona od wiatru
Tkaniny syntetyczne, nazywane również technicznymi, to zawsze świetny wybór, jeśli chodzi o odzież zimową. Ciekawą opcją jest na przykład materiał Gore-Tex, który nie tylko świetnie chroni użytkownika podczas opadów deszczu lub śniegu przez przemoknięciem, ale zapewnia także wysoki poziom komfortu podczas porywistych wiatrów.
Warto również nadmienić, że najbezpieczniej jest wybierać ubrania pochodzące z asortymentu znanych i renomowanych marek. Wszystko oczywiście dlatego, że firmy dysponują licznymi patentami, które stanowią gwarancję tego, że noszące je osoby nie zmarzną nawet wtedy, gdy na zewnątrz zapanują naprawdę niskie temperatury.

Jakich ubrań nie kupować?
Choć ubrania z popularnych, tanich sieci sklepów odzieżowych zazwyczaj są modne i bardzo ładne, to niestety najczęściej zostały one uszyte z niskiej jakości poliestru, który nie jest w stanie ogrzać użytkownika, ani skutecznie ochronić go przed przemoczeniem. Czasami warto zainwestować nieco większą kwotę w zakup kurtki zimowej, ale cieszyć się nią przez kilka sezonów, niż co roku zmieniać okrycie wierzchnie na kolejne i nieposiadające parametrów istotnych podczas minusowej temperatury.
Podobnie jest na przykład ze swetrami uszytymi z akrylu. To kolejna syntetyczna tkanina, której jedynym atutem jest ładny wygląd. Nawet najgrubsze akrylowe ubranie nie jest w stanie zapewnić użytkownikowi komfortu cieplnego. Taka odzież nie przepuszcza powietrza i sprzyja poceniu się ciała, jednocześnie nie odprowadzając wilgoci na zewnątrz i narażając daną osobę na ryzyko wyziębienia organizmu.
Do góry