Dom tani w budowie - wybór odpowiedniego projektu

2020-12-30

Projekt domu o prostej bryle

Dom tani w budowie to budynek minimalistyczny o regularnych kształtach i niewielu detalach architektonicznych. Dzięki kilku takim szczegółom możemy zaoszczędzić na materiałach, robociźnie czy na późniejszym etapie eksploatacji. Dom bez zbędnych elementów sprzyja ograniczaniu strat ciepła i eliminuje ryzyko wystąpienia mostków cieplnych, przez które mogłaby uciekać energia. Wybór projektu o prostej bryle może zapewnić realne korzyści finansowe również w przyszłości, gdy wpłynie na rachunki za ogrzewanie.
 
Projekt domu z dachem – dwuspadowym, płaskim czy czterospadowym?
 
O ile miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (lub warunki zabudowy) na to pozwalają, wybierz dach płaski lub dwuspadowy. To najprostsze, najtańsze i najbardziej energooszczędne rodzaje dachów. Ważne, aby dach nie posiadał wielospadowej formy, okien o nietypowych rozmiarach i kształtach oraz lukarn – to dodatkowe, bardzo wysokie koszty, zarówno pod względem materiałów, jak i robocizny i eksploatacji w niedalekiej przyszłości.
 
Dobór powierzchni użytkowej do domu taniego w budowie
 
Powierzchnia naszego domu powinna być dostosowana do potrzeb mieszkańców i tego, ile osób będzie w nim mieszkać - nie tylko na etapie wprowadzania się, ale również później. Należy zadać sobie kilka pytań: czy planujemy np. powiększyć rodzinę lub pomagać rodzicom, gdy będą starsi i wsparcie okaże się niezbędne? Ten aspekt należy przemyśleć poważnie, ponieważ każdy dodatkowy m2 domu kosztuje około 3000-3500 zł. Może skoro potrzebujesz dodatkowej sypialni warto zrezygnować z dużego salonu czy pralni – a zamiast tego połączyć aneks kuchenny z salonem lub umieścić pralkę w łazience.
 
Uwaga! Chcąc zbudować mały dom, szukaj projektów z otwartą strefą dzienną, która łączy kuchnię, jadalnię i salon. Dzięki temu unikniesz wrażenia „ciasnego” pomieszczenia.
 
Łazienki w projekcie domu – co za dużo, to niezdrowo
 
Prywatne łazienki w sypialniach brzmią komfortowo, ale łazienka to koszt nie tylko finansowy, ale również przestrzenny. Budowa łazienki wiąże się z podpięciem do instalacji wodnej, a ceny płytek, wanny, prysznica i innych elementów nie należą do niskich. Komfortowym rozwiązaniem, które zazwyczaj pasuje cztero- lub pięcioosobowym rodzinom jest jedna łazienka na każdą kondygnację (często zamiast łazienki z prysznicem na parterze projektuje się niewielkie WC).
 
Wybierz gotowy projekt domu!
 
Co jeszcze pomoże Ci zoptymalizować koszty? Na pewno wybór gotowego projektu zamiast indywidualnego. To oszczędność na poziomie 5 000 zł, jeżeli nie zamierzamy wprowadzać w nim poważnych zmian, które ingerują w konstrukcję domu. W większości przypadków koszt gotowego projektu domu to 3000-5000 zł, a indywidualne zamówienie to średnio 10000 zł ( w wielu przypadkach kwota może być wyższa, wszystko zależy od rozwiązań, które będziemy chcieli zastosować).
 
Decyzja o gotowym projekcie wiąże się z dokładnym przemyśleniem potrzeb i zmian, które mamy zamiar wprowadzić. Te drugie mogą być kosztowne, ale oferta projektów jest na tyle szeroka, że bez problemu można znaleźć projekt, który będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami.
 
Projekty Galeria Domów można wybudować w stosunkowo niskiej cenie. Dlaczego? Ze względu na zastosowanie praktycznych, tradycyjnych rozwiązań i nowatorskich koncepcji. Dzięki nim uzyskamy zaskakujące rezultaty. Aktualne trendy nie pozostają bez znaczenia – projekty Galeria Domów są nowoczesne, minimalistyczne i wpiszą się w miejski oraz wiejski krajobraz. Niezależnie od miejsca budowy domu, nasz budynek będzie pasować do okolicy! W projektach zadbano też o nieskomplikowaną konstrukcję oraz prostą bryłę, które zapewniają łatwą szybką realizację i niskie koszty eksploatacji. Dobrze dobrana skala oraz klarowny układ przestrzenny pozwalają na komfortowe, codzienne użytkowanie.
Do góry